Kreatywnie na Jarmarku Piaseczyńskim

Plakat zapowiadający Jarmark Piaseczyński

Wielkimi krokami zbliża się Jarmark Piaseczyński, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii „Segregujesz i zyskujesz”, realizowanej przez Wydział Gospodarki Odpadami Gminy Piaseczno.

Tym razem na naszym stoisku ekologicznym z makulatury będzie można zrobić unikatową biżuterię, z butelki PET – skarbonkę, a z aluminiowej puszki – doniczkę. Ponadto będzie można wziąć udział w zabawie, przeprowadzonej z użyciem koła fortuny pn. „W koło odpadów”. Jej celem będzie sprawdzenie wiedzy mieszkańców Piaseczna w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu – wyjaśnia Barbara Wysocka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami. Uczestnicy konkursu będą odpowiadali na pytania dotyczące właściwego postępowania z odpadami, a także będą rozwiązywać zadania, zagadki oraz rebusy związane z tym tematem. Na stoisku będzie można również ułożyć puzzle XXL na temat segregacji odpadów. Jarmark Piaseczyński odbędzie się już w najbliższą niedzielę (11 września 2016 r.) w Parku Miejskim (start o godz. 12). Jesienna edukacja

Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów to jednak nie jedyne wydarzenia, które będą realizowane tej jesieni w ramach kampanii „Segregujesz i zyskujesz”. Już w październiku w przedszkolach odbędą się spektakle ekologiczne poświęcone właściwemu postępowaniu z odpadami, a w szkołach zostanie zorganizowana akcja pn. „Szkoła segregacji”, w ramach której uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w prelekcjach na temat gospodarki odpadami, warsztatach kreatywnego wykorzystania odpadów, a także w grze terenowej. Na październik zaplanowano także spotkania z mieszkańcami, podczas których będzie można porozmawiać na temat obowiązujących na terenie gminy zasad selektywnej zbiórki odpadów, a także sposobów postępowania z odpadami problemowymi, takimi jak np. przeterminowane lekarstwa, stare farby, odpady budowlane czy też zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. – Serdecznie zapraszamy mieszkańców naszej gminy do udziału w tych spotkaniach, ponieważ będą one dobrą okazją do tego by nie tylko porozmawiać o problemach, związanych z gospodarką odpadami, ale także spróbować poszukać najlepszych, satysfakcjonujących mieszkańców rozwiązań w tym zakresie – podkreśla B. Wysocka. Harmonogram spotkań już wkrótce pojawi się na stronie internetowej gminy.
Retrospekcja
Kampania „Segregujesz i zyskujesz” rozpoczęła się w kwietniu br. i potrwa do końca listopada. W jej ramach 5 czerwca br. podczas Pikniku Ekologicznego odbyły się warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów (w tym warsztaty malowania ekotoreb, tworzenia recyklingowej biżuterii, kwiatów z rolek po papierze toaletowym czy też pojemników na przybory szkolne z odpadów), powstały publikacje edukacyjne (broszury), a także film promujący selektywną zbiórkę i recykling. – W ramach kampanii chcemy pokazywać mieszkańcom naszej gminy korzyści, które wynikają z selektywnej zbiórki odpadów. Chodzi nie tylko o mniejsze stawki za odbiór odpadów posegregowanych, ale również o oszczędzanie zasobów naturalnych oraz energii – wyjaśnia Barbara Wysocka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Gminie Piaseczno.
Patronatem honorowym kampanię objęli Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Starosta Piaseczyński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują gazety „Przegląd Piaseczyński” oraz „Kurier Południowy”, miesięcznik „Przegląd Komunalny”, a także portale: powiat-piaseczynski.info, Piaseczno24.net, Portalkomunalny.pl, Zielonalekcja.pl oraz telewizja iTV Piaseczno.

 

Liczba wyświetleń: 1 426

Ostatnie aktualizacje: