Edukacja z zasadami

Od dwóch miesięcy na terenie gminy Piaseczno funkcjonuje nowy system segregacji odpadów. Jak mieszkańcy radzą sobie w nowej rzeczywistości? Jakie działania są podejmowane przez Gminę by łatwiej było im zrozumieć zaistniałe zmiany?

Zmiany dotyczące samego sposobu segregacji odpadów na terenie Gminy nie były duże. Największą z nich było wyodrębnienie z worka żółtego makulatury, którą obecnie zbieramy w worku niebieskim oraz odrębne gromadzenie bioodpadów w worku w kolorze brązowym. Mieszkańcy, którzy dotychczas segregowali śmieci we własnych domach szybko zapoznali się z nowymi zasadami i nie mieli większych problemów z ich wdrożeniem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkańców, którzy w związku ze wzrostem  opłaty za odpady niesegregowane, zdecydowali się na segregację odpadów. – Od momentu podjęcia uchwały dotyczącej zmiany wysokości opłat za wywóz odpadów mieszkańcy masowo zmieniali swoje deklaracje, decydując się na segregację odpadów. Obecnie taką decyzję podjęło już około 1300 gospodarstw domowych. I to właśnie oni mają najwięcej wątpliwości dotyczących nowych zasad  – wyjaśnia Barbara Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Gminie Piaseczno.

Mieszkańcy chcą wiedzieć

Mieszkańcy mają możliwość przedstawienia swoich wątpliwości i dylematów związanych z systemem, ale także poznania problemów, z jakimi boryka się gmina podczas spotkań, organizowanych w poszczególnych sołectwach. – Gmina jest odpowiedzialna za gospodarkę odpadami, jednak ma niewielki wpływ na sytuację obecną na rynku odpadów i wynikającą z niej podwyżkę cen. Funkcjonujemy w ramach obecnie przyjętego prawa i warunków, dlatego musimy się poddać obowiązującym na rynku regułom  – podkreśliła B. Wysocka. Do końca kwietnia w spotkaniach wzięło udział blisko 400 mieszkańców sołectw: Jastrzębie, Wólka Kozodawska, Siedliska, Żabieniec, Wólka Pracka, Szczaki, Zalesie Górne, Henryków Urocze, Złotokłos, Antoninów-Kuleszówka, Mieszkowo, a także Jazgarzew, natomiast maju o zmianach dyskutowali mieszkańcy Woli Gołkowskiej. W czerwcu odbędą się z kolei spotkania dla mieszkańców Robercina, Bąkówki, Baszkówki i Głoskowa. Pozostały jeszcze wolne terminy na czerwcowe spotkania z mieszkańcami sołectw. Zainteresowanych organizacją spotkań sołtysów serdecznie zapraszamy do kontaktu, a mieszkańców do udziału.

Edukacja na każdym kroku

O nowych zasadach Gmina informuje mieszkańców już od końca ubiegłego roku. Oprócz spotkań z mieszkańcami w ramach realizowanych działań powstały broszury, artykuły w prasie, a także odbyło się szereg spotkań w szkołach i przedszkolach. To jednak nie wszystkie elementy kampanii edukacyjnej. Na temat nowego systemu będzie można porozmawiać również podczas imprez plenerowych. Jedną z nich jest organizowany 2 czerwca br. w Piasecznie Piknik Pszczeli „Cud-Miód” (Skwer Kisiela, godz. 12.00-17.00). Odbędą się na nim m.in. warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, w ramach których z odpadów będzie można zrobić swoją pszczółkę, a także domek dla owadów. Elementem ekologicznego stoiska Gminy będzie również zabawa „wKoło odpadów”, w której będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Drugie wydarzenie zostanie zorganizowane 16 czerwca br. na terenie Politechniki Warszawskiej w Józefosławiu (ul. Ogrodowa 2, w godz. 12-18) w ramach szóstego już Pikniku Rodzinnego Józefosławia  Wydział Gospodarki Odpadami również na to wydarzenie przygotował ciekawe, proekologiczne warsztaty i konkursy.

Elementem prowadzonej przez Gminę kampanii edukacyjnej podsumowującej prowadzone w szkołach prelekcje, będzie Piaseczyński Test Wiedzy o Odpadach, który odbędzie się 13 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Piasecznie. Uczniowie klas od IV do VIII wszystkich szkół podstawowych na terenie Gminy w dwóch kategoriach wiekowych będą mieli szansę nie tylko sprawdzić swoją wiedzę na temat gospodarki odpadami i recyklingu, ale także zdobyć cenne nagrody – tablet, aparat fotograficzny oraz sprzęt sportowy.

Liczba wyświetleń: 1 805

Ostatnie aktualizacje:

Ten artykuł nie był modyfikowany od czasu publikacji.