Podsumowanie warsztatów z segregacji odpadów w sołectwach

Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy współpracy z Piaseczyńską Fundacją Ekologiczną przeprowadził akcję edukacyjną mającą na celu podniesienie świadomości ekologicznej oraz promowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w tym kompostowania i ograniczania ilości wytwarzanych odpadów zgodnie z zasadą 3R – Reduce, Reuse, Recycle (pol. ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj).

Warsztaty zostały przeprowadzone w okresie czerwiec – wrzesień 2024 r. w trakcie imprez integracyjnych/spotkań organizowanych w 10 sołectwach położonych na terenie gminy Piaseczno. W warsztatach wzięli udział mieszkańcy wsi Złotokłos, Runów, Jazgarzew, Zalesie Górne, Henryków-Urocze, Grochowa, Baszkówka, Pilawa, Mieszkowo oraz Julianów.

Zadania edukacyjne były dostosowane do wieku oraz możliwości poznawczych uczestników. Dzieci w wieku 3-9 lat mogły zapoznać się z tematyką selektywnej zbiórki odpadów poprzez specjalnie dla nich przygotowane kolorowanki, rebusy i łamigłówki. Młodzież i dorośli mogli wziąć udział w interaktywnym quizie o sposobie postępowania z odpadami i ich wpływie na środowisko oraz konkursie – segregacja odpadów na czas. Zadania dla młodzieży i dorosłych miały na celu sprawdzenie wiedzy oraz przybliżenie informacji z zakresu przyjętych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, obowiązujących na terenie gminy Piaseczno. Dla zwycięzców konkursów segregacji odpadów na czas, zrealizowanych na terenie każdego z ww. sołectw przekazano kompostowniki ufundowane przez Gminę Piaseczno. Osoby zajmujące drugą i trzecią lokatę zostały nagrodzone zestawem toreb zakupowych wielokrotnego użytku. Pozostali uczestnicy warsztatów otrzymali drobny upominek z logotypem Gminy Piaseczno, m.in. kubki, notesy, torby płócienne lub siatki na warzywa/owoce.

Należy zauważyć, że dla wielu osób segregacja odpadów wciąż stanowi problem. Na podstawie wyników quizu, który został rozwiązany ponad pięćset razy, najwięcej problemów sprawiło udzielenie poprawnej odpowiedzi dotyczące lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który przypominamy znajduje się przy ul. Technicznej 6 w Piasecznie. W konkursie segregacji na czas najczęściej popełnianym błędem było umieszczenie kartonu po napojach lub mleku w worku przeznaczonym na papier. Należy podkreślić, iż opakowania tzw. Tetra Pak należy wyrzucić do worka w kolorze żółtym, przeznaczonym do selektywnej zbiórki plastików, metali i opakowań wielomateriałowych.

Ponadto, kluczowym elementem przeprowadzonych warsztatów było promowanie zasady 3R oraz kompostowania. Uczestnicy dowiedzieli się, jak ważne jest ograniczanie ilości odpadów, rozsądne robienie zakupów, a także jakie korzyści płyną z kompostowania. Mieszkańcy otrzymali broszury na temat kompostowania odpadów i zagospodarowania deszczówki pn. „Ogród w zgodzie z naturą. Poradnik dobrych praktyk”. Kompostowanie to jedna z najprostszych i najbardziej efektywnych metod przetwarzania odpadów organicznych w wartościowy nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie lub na działce. Proces ten pozwala na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska odpadów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zalety kompostowania są nieocenione – nie tylko zmniejszamy nasz ślad ekologiczny, ale także wzbogacamy glebę w cenne składniki odżywcze, które poprawiają jej strukturę i sprzyjają zdrowemu wzrostowi roślin. Kompostowanie to świetny sposób na zamknięcie obiegu odpadów w naszym gospodarstwie domowym.

Należy jednocześnie pamiętać, że od 2025 roku niepotrzebne ubrania, koce i inne tekstylia będziemy zobowiązani oddać do PSZOK-u lub specjalistycznych pojemników na odzież używaną. Obowiązek ten będzie dotyczy całego kraju a nie tylko gminy Piaseczno.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do stosowania zasady 3R: ograniczania ilości odpadów, ponownego ich wykorzystania,  przetwarzania lub oddawania ich do recyklingu. Dzięki temu nie tylko zadbamy o nasze najbliższe otoczenie, ale także przyczynimy się do ochrony klimatu.

Liczba wyświetleń: 53

Ostatnie aktualizacje:

Ten artykuł nie był modyfikowany od czasu publikacji.